Velvet Goldmine (1998)

Arthur, New York’ta bir gazetede çalışan muhabirdir. Kendisinden 70′li yılların Glam Rock akımının en önemli ismi olan Brian Slade’in hayatı ve sahte ölümü hakkında haber yapması istenir. O dönemlerde bu akımlardan etkilenmiş biri olan Arthur araştırması ile beraber eski günlerine geri döner.

Brian Slade döneminin rock starı olan Curt Wild’i sahnede izledikten sonra ondan fazlasıyla etkilenir. Bu etki ile beraber kendine has bir tarz yaratmayı başaran Brian Slade zamanla tüm gençleri idolü olur. Artık tüm gençler onun yaşam tarzını benimsemeye aşlamıştır ancak sansasyon yaratmak adına Brian’ın düzenlemiş olduğu sahte ölümü ile beraber kariyeride ölmüştür.

Filme Dair Notlar:

  • Todd Haynes, Curt Wild ve Brian Slade karakterlerini bir döneme damgasını vurmuş Iggy Pop ve David Bowie’den esinlenerek yaratmıştır.
  • David Bowie gerçeklerin çarpıtıldığını iddia etmiş ve filme adını veren Velvet Goldmine şarkısının filmde kullanılmasına izin vermemiştir.

Velvet Goldmine, 70′lere ve Glam Rock akımına dair doğru şeyler söyleyen tam anlamıyla esinlendiği dönem gibi uçuk-kaçık bir film.

Tür : Dram
Yönetmen : Todd Haynes
Senaryo : Todd Haynes , James Lyons
Görüntü Yönetmeni : Maryse Alberti
Müzik : Carter Burwell
Yapım : 1998, ABD / İngiltere , 124 dk.

Oyuncular
Ewan McGregor (Curt Wild) , Jonathan Rhys Meyers (Brian Slade) , Christian Bale (Arthur Stuart) , Toni Collette (Mandy Slade) , Eddie Izzard (Jerry Devine)