The L Word (2004)

ABD’nin Showtime kanalında yayınlanan eşcinsel içerikli The L Word televizyon dizisi aynı zamanda “Earthlings” olarak da bilinmekte.

18 Ocak 2004 tarihinde prömiyerini yapan ve türü drama olan dizinin yazarları arasında, dizinin yaratıcısı olan Ilene Chaiken ve Guinevere Turner (Go Fish, Amerikan Sapığı) ile Rose Troche (Go Fish, Six Feet Under) bulunmakta.

Dizinin başrollerinde 1980′lerde Flashdance filmiyle ünlü olan Jennifer Beals, Jackie Brown filminin başrol oyuncusu Pam Grier, Katherine Moennig, Erin Daniels, Leisha Hailey, Laurel Holloman, Karina Lombard ve Mia Kirshner bulunmakta. Rosanna Arquette ve Snoop Dogg gibi ünlüler de zaman zaman diziye konuk oyuncu olarak katılmakta.

Los Angeles’ta yaşayan bir grup lezbiyenin yaşamlarından kesitler sunan ve lezbiyen/eşcinsel kültürün bilinmeyen yönlerini izleyiciye aktaran dizi, lipstick ,femme, goth ve butch gibi her kategorideki lezbiyeni senaryo akışına dahil etmekte.

Aynı zamanda dizi eşcinsel kültürünü ve yaşamını tanıma açısından öğretici olarak kabul edilmekte. Nipple confidence ve hasbian gibi özel anlamlar içeren kelimelerin anlamları dahi dizi içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmakta.

Birinci sezonu 2004 yılında, ikincisi 2005 yılında, üçüncüsü 2006 yılında yanınlanan dizinin dördüncü sezonu Ocak 2007′de yayına girdi.

ABD’nin ardından tüm Avrupa’da gösterime giren The L Word, genel-geçer ahlak kurallarının eşcinselliği dışlaması nedeniyle Türkiye’de gösterilmemekte. Dizinin CNBC-e kanalında yayınlanması gündeme geldiyse de Six Feet Under’ın aldığı tepki, kanal yönetimi için caydırıcı olmuştur. Ancak, dizinin DVD ve VCD’lerini piyasada kolaylıkla bulmak mümkün. Diziyi ABD’de Showtime, İngiltere’de Living TV, Kanada’da Showcase Television, Almanya’da Pro7 ve Güney Kore’de Catchon kanalları göstermekte.