Lola ve Bilidikid (1998)

Murat 16 yaşında Berlin`li bir Türk ve eşcinseldir. Murat’ın ailesinde babasının ölümünden sonra sözü geçen kişi Murat’ın ağabeyi Osman’dır. Osman’ın düşüncesine göre erkeklerin birbirine ilgi duyması utanç verici bir durumdur. Bunlara rağmen, Murat kendini her gece parklara atarak, ihtiraslı bakışlar ile kendisi gibi olarla iletişim kurmanın yollarını aramaktadır. Zamanla, kendini “kiralık” Türk gençlerinin ve travestilerin oluşturduğu bir ortamın içine iyice batmış olarak bulur. Bu ortam Murat’ın yeni yuvası haline gelir; kötü ışıklandırılmış barların özgür ve rahat atmosferine, köhne BMW’lerden yükselen hip-hop müziğe ve hiçbir kuralın geçerli olmadığı Berlin sokaklarına hayrandır Murat. Kader işin içine girene kadar da olsa kısa bir süre için mutlu olur.

Lola da Murat gibi Türktür ve bir travesti şovunda şarkı söylemektedir. Lola, içinde İskender ya da hayatı saldırganlık ve incinebilirlik arasında gidip gelen Lola’nın aşığı Bilidikid gibi kiralık Türk çocukların, kırmızı ışığa boğulmuş klüplerde arabesk şarkılar söyleyen Kalipso ve Şehrazat gibi travestilerin, son olarak da bu Türk gençlerinden birine duyduğu tutku yüzünden sosyal statüsünden vazgeçmeye hazır bir Alman aristokrat olan Friedrich gibi insanlardan oluşan çevresinin yıldızıdır. Lola ve Murat arasında anında çok sıcak bir arkadaşlık doğar, ama Lola’nın Murat’ın ağabeyi Osman’la ilgili bir sırrı vardır. Herşeyin köküne inmeye kararlı olan Murat, kendi ailesinin geçmişini araştırmaya başlar. Sonunda Lola’nın aslında kardeşi olduğunu ve yıllar önce Osman tarafından evden kovulduğunu öğrenir. Ama bunun da buzdağının görünen ucundan başka birşey olmadığı ortaya çıkar Eski yaralar açılır ve şiddet dalgaları kardeşleri sonunda uçurumun kenarına kadar getirir.

Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 11 Haziran 1999
Yönetmen : Kutluğ Ataman
Senaryo : Kutluğ Ataman
Görüntü Yönetmeni : Chris Squires
Müzik : Arpad Bondy
Yapım : 1998, Türkiye / Almanya , 93 dk.

Oyuncular
Gandi Mukli , Erdal Yıldız, Baki Davrak

GANDİ MUKLİ
Lola rolünde – 1965 yılında doğdu. Güzel Sanatların resim bölümünde okurken daha sonra tiyatro bölümüne geçiş yaptı. İlk sinema deneyimini 1996 yılında Kadir Özen’in “Kış Çiçeği” filminde edindi. 1998 yılına kadar da Marianne Lüdcke’nin “Arkadaşım Ballou” yapıtında oynadı.

BAKİ DAVRAK
Murat rolünde – 1971 yılında Türk bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Hannover ve Berlin’de tiyatro eğitimi gördü. 1992 yılına değin pek çok tiyatro, film ve televizyon dizisinde rol aldı. En son oynadığı filmler arasında Harald Bergman’ın yönettiği “İtaatkar Scardanelli” ve Egon Günter’in yönettiği “Köprü” filmleri bulunmaktadır.

ERDAL YILDIZ
Bilidikid rolünde – Berlin basını tarafından “Türk sinemasının yükselen yıldızı” olarak tanımlanan aktör Tübingen’de doğdu. 1991 yılına değin Amerika’da ve Almanya’da film ve tiyatro projelerinde rol aldı. 1993 yılında Lee Strasberg Tiyatrosu’ndan mezun oldu. Alman televizyonlarında tanınması “Tatort” isimli TV dizisiyle olmuştur. 1999 yılında Lola ve Bilidikid’in yanısıra “Aprilkinder”de de rol almıştır.

Lola and Bilidikid Trailer / Fragman