Le Temps Qui Reste (2005)

Romain kendisinden başka pek bir şeyi önemsemeyen genç bir moda fotoğrafçısıdır. Ailesi ile ilişkisi sınırlıdır, sevgilisi Sasha ile ilişkileri sağlıksızdır. Romain’in monoton bir şekilde devam eden hayatı fotoğraf çekimleri sırasında geçirdiği baygınlıkla alt üst olur. Genç fotoğrafçı tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalandığını ve önünde yaşamak için en fazla birkaç ayı olduğunu öğrenir. Tedaviyi kabul etmeyen Romain herkesten uzaklaşarak iç dünyasına uzanan bir yolculuğa çıkar. Romain adım adım ölüme yaklaşırken kendisi ile hesaplaşacak, dünya ile barış imzalayacaktır.

“Sitcom”, “Havuz”, “8 Kadın”, “5×2” filmleriyle uluslararası alanda üne kavuşan François Ozon, son filmi “ Veda Vakti – Le Temps Qui Reste” ile kariyerinin zirvesinde olduğunu ortaya koyuyor. Ozon’un ölüm üçlemesi adını verdiği serinin 2. filmi olan “Veda Vakti”, genç yaşta ölümcül bir hastalığa yakalanan bir fotoğrafçının ölümü kabulleniş sürecini işliyor. Efsanevi oyuncu Jeanne Moreau’nun da unutulmaz bir performans sergilediği “Veda Vakti” ölüm üzerine yapılmış en başarılı filmlerden birisi olarak gösteriliyor. Ozon, ölüm üçlemesinin ilk filmi “Kumun Altında”da olduğu gibi bu filminde de duygu sömürüsünden uzak, karakter tahliline dayalı, son derece etkileyici bir yapıt ortaya çıkarıyor.

Tür : Dram
Yönetmen : François Ozon
Senaryo : François Ozon
Görüntü Yönetmeni : Jeanne Lapoirie
Yapım : 2005, Fransa , 85 dk.

Oyuncular
Melvil Poupaud (Romain) , Jeanne Moreau (Laura) , Valeria Bruni Tedeschi (Jany) , Daniel Duval (Baba) , Marie Rivière (Anne) , Christian Sengewald (Sasha) , Louise-Anne Hippeau (Sophie) , Walter Pagano (Bruno)