The Wedding Banquet (1993)

Tayvan-Amerika ortak yapımı olan Düğün Yemeği (Hsi Yen / The Wedding Banquet) aile ilişkilerinin ve kimlik kavramının incelendiği bir film olmakla beraber yönetmeni Ang Lee’ye Oscar kazandırmış olan Brokeback Dağı ile benzerlikler taşımaktadır.

Yuppie olan Wei-Tung, sevgilisi Simon ile beraber Manhattan’da yaşayan biridir. Belirli bir yaşa kadar eşcinsel kimliğini saklamayı başarmış olan Wei-Tung her ne kadar ailesinden uzakta yaşıyorda olsa ailesi evliliği için kolları sıvamıştır. Ogullarının evlilik yaşına geldiği düşünen aile Wei-Tung’a uygun bir kısmet arayışındadır.

Bu arayış sırasından ailesi tarafından Wei-Tung bir randevu şirketine üye edilir. Ancak aile oğullarının çok seçici olmasından şikayetçidir. Wei-Tung formu aşırı derecede beklentilerle doldurmuştur ve böylelikle uygun kişinin bulunamayacağını düşünür. Ancak bir süre sonra uygun bir kısmet çıkar ve ortalık karışmaya başlar. Panikle ne yapacağını şaşıran Wei-Tung’ın aklına sahibi olduğu bir binada kiracı olan Wei-Wei gelir. Wei-Wei kaçak olarak bulunduğu manhattan dan sınır dışı edilme durumundadır. Wei-Tung aklına gelen planı Wei-Wei ye söyler. Kağıt üzerinde evli olarak görülmeleri durumunda Wei-Tung ailesi tarafından rahatsız edilmeyecek ve Wei-Wei de yeşil kart’a kavuşacağından sınır dışı edilmeyecektir. Wei-wei anlaşmayı kabul eder. Ancak olaylar daha da dallanır ve düğün için Wei-Tung’ın ailesi Tayvandan Manhattan’a gelmeye karar verir.

Çekildiği yıl Berlin Film Festivalinde Altın Ayı sahibi olmuş olan film, yönetmeni Ang Lee’ye ilk oscar adaylığını getirmiş bir yapımdır.

Tür : Komedi / Dram / Romantik
Yönetmen : Ang Lee
Senaryo : Ang Lee , Neil Pang , James Schamus
Görüntü Yönetmeni : Jong Lin
Müzik : Mader
Yapım : 1993, Tayvan / ABD , 106 dk.

Oyuncular
Winston Chao (Wai-Tung Gao) , Mitchelle Lichtenstein (Simon) , May Chin (Wei-Wei) , Sihung Lung (Mr.Gao) , Ah Lei Gua (Mrs.Gao)