Faustrecht der Freiheit (1975)

Eşcinsel Franz “Fox” Biberkopf gezici bir karnavalda işçi olarak çalışmaktadır ancak karnavalın kapanması ile işinden olmuştur. Yaşamına devam edebilmek için para kazanması lazımdır ve bu yüzden para karşılığı erkeklerle cinsel ilişkiye girmeye başlar.  Burjuvazi kültüründen gelmiş olan zengin Eugen ile tanışması da bu döneme denk gelmektedir.

Fox, Eugen’in ait olduğu çevreden ve elit kültüründen çok etkilenir. Piyangodan kazandığı 500.000 mark ile hayalini kurduğu bu elit ortama giriş yapma fırsatı bulmuştur. Ancak ait olduğu sınıf, yeni çevresi için her daim sorun teşil edmektedir ve duyguları gibi paralarıda Eugen tarafından sömürülür.

Senaryosununda kendisine ait olduğum filmde Rainer Werner Fassbinder başrolde de karşımıza çıkıyor ve ilişkiler üzerinden, eşcinsellik ve sınıfsal farklılıklar gibi konuları incelediği ve sömüren-sömürülen dengesine dayanan sisteme yönelik eleştiri getirmekte.

Tür : Dram / Romantik / Suç
Yönetmen : Rainer Werner Fassbinder
Senaryo : Rainer Werner Fassbinder , Christian Hohoff
Yapım : 1975, Batı Almanya , 123 dk.

Oyuncular
Peter Chatel (Eugen Thiess) , Rainer Werner Fassbinder (Franz Bieberkopf: Fox) , Karlheinz Böhm (Max) , Adrian Hoven (Wolf Thiess) , Christiane Maybach (Hedwig) , Harry Baer (Philip)