Düş Gezginleri (1992)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Filmler, Türkçe Filmler
Düş Gezginleri (1992)

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yapmış oldugu Düş Gezginleri küçüklüğünden bu yana cinsel tacize uğrayan bir genelev sermayesi ile yaşadıkları mutsuzluktan dolayı kocasından ayrılmış olan dul bir kadın doktorun hikayesini işlemektedir.

Doktor hanım egede bir kasabada oradaki genelevde çalışan kadınların sağlık kontrollerini yapması için görevlendirilir. Görevine başlayalı az bir zaman geçmişken doktor hanım küçüklük arkadaşlarından birisi ile karşılaşır. Arkadaşı da kontrol ettiği kadınlardan, genelev sermayelerinden birisidir. İkili doktor hanımın izinli günlerinden buluşmaya başlarlar ancak yakın zamanda çevre halk iki arkadaş hakkında dedikodu yapmaya başlar. Bu dedikodularla çevrenin baskısına karşı koymaya çalışan iki arkadaş birbirlerine daha da sığınırlar ve İstanbula yerleşmeye karar verirler.

İstanbula gelmelerinden sonra ikili arasındaki yakın arkadaşlık daha da ilerler ve aradaki ilişki lezbiyen bir ilişkiye dönüşür. Kıskançlık, aşk ve iktidar hırsı zamanla daha artar ve genelev sermayesi kendisine büyük bir tutku ile bağlanan arkadaşını terk etme noktasına gelir…

1994′de Torino Gay ve Lezbiyen Film Festivali’ne katılan Düş Gezginleri, uluslararası bir eşcinsel film şenliğine katılan ilk Türk sinema filmi olma özelliğine de sahiptir.

Tür: Dram
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Atıf Yılmaz
Yapım: Türkiye
Dil: Türkçe
Süre: 110 dk.

Oyuncular
Lale Mansur, Deniz Türkali, Meral Oğuz, Nilüfer Aydan, Yaman Okay, Serma Çeyrekbaşı, Selçuk Özer.