Before Night Falls (2000)

Reinaldo Arenas’ın Before Night Falls (Karanlıktan Önce) isimli romanından uyarlanan film, kübalı ünlü yazarın hayatını çocukluktan Amerikaya kaçış zamanına kadar olan hayatını işlemekte.

Arenas babasının evi terk etmiş olması nedeni ile büyükanne ve büyükbabasının yanında yaşamaya başlamıştır. Baskı altınan geçen çocukluğunun özellikle küba devrimi sırasından yaşadıkları ile hayatının en çarpıcı dönemine tanıklık ediyoruz.

Toplum tarafından eşcinsel oluşu nedeni ile dışlayan ve anlamsız suçlarla hapre atılarak işkenceye maruz kalmış olan Arenas hiçbir zaman hedeflerinden vazgeçmemiş bir yazardır. Diğer mahkumların mektupları ile yeni kitaplarını yurtdışına çıkartmayı başarmış olan yazarın kitapları yayınlanmıştır.

Julian Schnabel’in yönetmen koltuğunda yer aldığı filminde, en son İçimdeki Deniz’le birçok ödül kazanan oyuncu, Javier Bardem rol alıyor. Bardem, Arenas rolüyle de, Altın Küre ve Oscar adaylığı kazanmış, film Venedik’ten Jüri Özel Ödülü ile dönmüştür. Johnny Depp’in biri eşcinsel diğeri asker, iki farklı karakteri canlandırmış olması filmde yer alan sürprizlerden biri.

Tür : Dram
Yönetmen : Julian Schnabel
Senaryo : Cunningham O’Keefe , Lázaro Gómez Carriles , Julian Schnabel
Görüntü Yönetmeni : Xavier Pérez Grobet , Guillermo Rosas
Müzik : Lou Reed , Ennio Morricone , Laurie Anderson
Yapım : 2000, ABD , 133 dk.

Oyuncular
Javier Bardem (Reinaldo Arenas) , Olivier Martinez (Lazaro Gomez Carriles) , Andrea Di Stefano (Pepe Malas) , Johnny Depp (Bon Bon) , Michael Wincott (Herberto Zorrilla Ochoa) , Olatz Lopez Garmendia (Reinaldo’nun Annesi) , Giovanni Florido (Genç Reinaldo)