A Very British Sex Scandal (2007)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Belgeseller
A Very British Sex Scandal (2007)

İngiltere gay özgürlüğünün 40. yılını çok güzel bir senaryo, dikkatli bir yarı belgesel çekim ve dikkat çekici fizik ve oyunculukla kotarılmış “A Very British Sex Scandal” ile kutluyor. filmin tarihi önemi bir tarafa o zamanla bu zamanı karşılaştırmak ve geçişi görmek açısından da şiddetli bir muhasebeyi ortaya koyuyor. “neydiniz ne oldunuz” dedirtirken özgürlüğün ne denli lazım ve pahalı olduğuna bir delil daha sunuyor. gerçek kurgu arasındaki bağ zaten alkışlık öte yandan “yunanlı iskenderin gençliği” ile bu yıl sinema dünyasına hızlı giren Sam Heughan gibi güzellikleri de görme fırsatı veriyor.

1950ler sıcak savaşın bitmesi ile eşcinsel hareketin başlamasıdır. ama hemen ardından başlayan soğuk savaş dönemi çok daha ağır bir dönemi getirir. her yıl 1000 kadar eşcinsel geleceği meçhul bir halde ingiliz mahzenlerine atılmaktadır.

bu baskı ise tamamen gözlerden uzak, görünmeyen adeta yeraltı eşcinsel kültürünü barlarını gece hayatını ve yaşamını ortaya çıkarır. nadir de olsa ifşa olanlar olur da yakalnırsa yüksek voltaj ile şok ediliyor ardından da yüksek oranda “östrojen” hormonlu tablet verilerek iyileştirilmeye(!) çalışılıyordu.

ama bu hezeyan bir süre sonra halkın içinden seçkinlere de sıçradı. Lord Montagu ve Michael Pitt Rivers aşkını mahkemeye taşırken ingiliz gay tarihinin en önemli kilometre taşı olacak avukatları Wildeblood da meşhur savunmalarını hazırlayacaktı.

A Very British Sex Scandal tells the story of Peter Wildeblood, a royal correspondent for the Daily Mail newspaper. He is a closet homosexual and like many gay men at that time, lives in secret as homosexuality is against the law. One evening he meets Eddie McNally, who is on leave from the air force and the pair embark on an affair together. However, it is their weekend at the estate of Lord Edward Montagu which eventually leads to a scandal which rocked modern Britain and led to a reconsideration of, and the eventual decriminilisation of homosexuality.